Pět výhod masáže po porodu: Posílení fyzického i duševního zdraví

Pět výhod masáže po porodu: Posílení fyzického i duševního zdraví kvě, 1 2024

Význam masáží pro fyzické zdraví matky po porodu

Porod je náročný nejen psychicky, ale i fyzicky. Mnohé ženy zažívají po porodu bolesti zad, únavu nebo jiné tělesné nepohodlí. Masáž nabízí přirozenou formu úlevy od bolesti a díky své schopnosti zlepšit krevní oběh také urychluje hojení. Kromě bezprostřední úlevy od bolesti, pravidelné masáže podporují správnou postavu a pomáhají v prevenci dlouhodobých problémů s páteří, které mohou vzniknout v důsledku nošení dítěte a kojení. Zlepšení krevního oběhu je rovněž klíčové pro efektivnější odstraňování odpadních látek z těla, což napomáhá celkovému pocitu lepšího zdraví.

Emoční a psychické přínosy masáže po porodu

Narození dítěte je sice radostným momentem, ale může také vyvolat stres, úzkost nebo dokonce depresi jako součást tzv. baby blues. V tomto období může být masáž skvělým prostředkem pro navození emocionální pohody. Stabilizační účinky na hormony, jako je snížení hladin kortizolu a zvýšení hladin oxytocinu a serotoninu, mohou významně přispět k pocitům štěstí a uklidnění. Redukce stresu a napětí, které masáže přináší, má pozitivní vliv nejen na matku, ale také na dítě, neboť dítě cítí emocionální stav matky.

Posílení vztahu matky a dítěte

Masáže mohou hrát roli i v posílení vztahu mezi matkou a dítětem. Když se matka cítí dobře a je uvolněná, je schopnější tvořit silné emoční pouto se svým dítětem. V některých kulturách je masáž považována za rituál, který podporuje vzájemnou vazbu a komunikaci. To je důležité pro emocionální a fyzické zdraví jak dítěte, tak matky. Práce s masážním terapeutem, který má zkušenosti s masážemi pro nové matky, zajišťuje, že techniky použité během sezení pozitivně ovlivňují jak matku, tak dítě.